Streszczenia Lektur

Witamy! Jak nie zwariować przed maturą?

Pewnego dnia budzisz się, spoglądasz w kalendarz i ze zdziwieniem odkrywasz, że do matury zostało już tylko kilka dni! Ogarnia Cię panika. Gdzie podział się Twój rok? Tyle do powtórzenia! I co teraz?! Easy, man!

1. Nie panikuj!

Nerwy w niczym nie pomogą. Tak, stoi przed Tobą wyzwanie. Ale, hej, kto jak nie Ty?

Materiału potrzebnego na maturę uczysz się mniej lub bardziej systematycznie od trzech lat. Polski system edukacyjny może i pozostawia wiele do życzenia, ale, sam przyznaj, kilka kartkówek i sprawdzianów się przez ten czas napisało, nie?

Twoi zapobiegliwi nauczyciele zadbali, byś przez czas liceum się nie nudził. Teraz pozostaje tylko kwestia dobrej strategii, tak żeby ze spokojnym sumieniem założyć białą koszulę i zasiąść w maturalnej ławie.

2. Zorganizuj się

Poświęć pół godziny na planowanie. Weź kartkę papieru, długopis, przygotuj kalendarz, włącz ulubioną muzykę i pomyśl na spokojnie co masz do zrobienia. Przeanalizuj, które przedmioty sprawiają Ci największą trudność, a do których wystarczy szybka powtórka. Nad czym powinieneś popracować? Co możesz odpuścić? Sprawdź zakres obowiązującego materiału i podziel go na mniejsze partie. Zapisz to.
I trzymaj się planu.

3. Znajdź swój czas

Jesteś już dużym chłopcem i sam wiesz najlepiej kiedy pracuje Ci się najlepiej, kiedy jesteś najbardziej efektywny. Cichy poranek, żwawe popołudnie czy spokojny wieczór? Ludzie dzielą się na ranne ptaszki i nocne marki. Podobno nie warto tego na siłę zmieniać. No a już na pewno nie w tej chwili.

4. Nie porównuj

Daj z siebie wszystko, trzymaj się swojego planu, bądź konsekwentny i nie poddawaj się do końca. Ale nigdy, przenigdy nie porównuj się z innymi. Mówię poważnie. Kiedy zaczniesz to robić, jesteś zgubiony.
Ktoś mądry kiedyś powiedział, że zawsze znajdzie się ktoś ładniejszy, mądrzejszy i bardziej zaradny.
Podobnie przed maturą. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie lepiej nauczony, bardziej zorganizowany, bardziej pewny swojej wiedzy (przynajmniej na pozór).
Rób swoje i nie patrz na innych. Jeszcze mi za to podziękujesz.

5. Dbaj o siebie

Jakkolwiek surrealistycznie by to dzisiaj nie brzmiało, po maturze istnieje życie (#potwierdzoneinfo). Przed Tobą trudy czas, dlatego Twój organizm potrzebuje szczególnej troski.
– Pij minimum 2 litry wody dziennie.
– Wysypiaj się.
– Dzień zaczynaj od pełnowartościowego śniadania.
– Codziennie znajdź czas na 30-minutowy spacer.
Nie wymagaj od siebie zbyt dużo. Kiedy jesteś zmęczony i zdenerwowany, niczego się nie nauczysz. Zrób przerwę. Jutro wrócisz do książek silniejszy i z nową motywacją.

Maturzysto! W chwilach zwątpienia pamiętaj, że każdy z nas przez to przechodził. Jeżeli my przeżyliśmy, Ty też prawdopodobnie możesz.

Połamania długopisów!